Valokuitu on tutkitusti ylivoimainen nettiyhteys kotiin

95 % valokuidun käyttäjistä tyytyväisiä – etumatka mobiiliin säilyy 

Valokuidun käyttäjistä peräti 95 %:a on tyytyväisiä nettiyhteyteensä, kun mobiilikäyttäjillä vastaava luku jää selvästi alhaisemmaksi. Asiakkaat arvostavat erityisesti:  

  • Nopeutta: tyytyväisiä 95 % (mobiili 84 %) 

  • Toimintavarmuutta: tyytyväisiä 93 % (mobiili 83 %) 

  • Hinta-laatusuhdetta: tyytyväisiä 80 % (mobiili 74 %) 

Vaikka mobiiliyhteydet ovat kehittyneet, valokuitu säilyttää selkeän etumatkan kaikilla keskeisillä osa-alueilla. 

Valokuitu kestää tulevaisuuden tarpeet 

“Valokuidun käyttäjien tyytyväisyys on pysynyt poikkeuksellisen korkealla tasolla, 95 prosentissa jo useiden vuosien ajan. Tämä ei ole sattumaa: valokuitu tarjoaa kodin nettiyhteydeksi ylivoimaisen nopeuden, toimintavarmuuden ja kapasiteetin, joka kestää tulevaisuudenkin tarpeet. Kun yhteys on vakaa ja nopea, arjen digipalvelut toimivat ilman katkoksia. Lisäksi paikalliset Finnet-yhtiöt tuovat asiakkaille heidän arvostamaansa henkilökohtaista ja kasvollista palvelua sekä kotimaisen, luotettavan kumppanin”, toteaa Finnet-liiton toimitusjohtaja Jarmo Matilainen

Mielikuvat vahvistavat valokuidun asemaa 

Tutkimus paljastaa, että valokuituun liittyvissä mielikuvissa on merkittäviä eroja valokuitua käyttävien ja mobiilikäyttäjien välillä. Esimerkiksi: 

  • Edullinen: mobiilikäyttäjistä 29 %, valokuitua käyttävistä 70 % 

  • Hyvä hinta-laatusuhde: mobiilikäyttäjistä 43 %, valokuitua käyttävistä 84 % 

  • Toimintavarma: mobiilikäyttäjistä 72 %, valokuitua käyttävistä 92 % 

Valokuitu ei ole vain teknisesti paras, vaan se koetaan myös luotettavimmaksi ja järkevimmäksi ratkaisuksi. 

Paikallisuus ja palvelu ratkaisevat 

Suomalaiset arvostavat kotimaisuutta, henkilökohtaista palvelua sekä helppoutta, jossa kaikki hoituu yhdeltä luukulta ja yhdellä laskulla. 

  • 76 % kaikista vastaajista pitää tärkeänä, että palveluntarjoaja on suomalaisomisteinen 

  • Paikallisten Finnet-yhtiöiden valokuituasiakkaista 94 % on tyytyväisiä toimittajaansa 

  • 53 % kaikista vastaajista ja 68 % niistä, jotka tuntevat paikallisen mallin, valitsevat täyden palvelun valokuidun – kaikki yhdeltä luukulta ja yhdellä laskulla. 

”Alueellamme valokuituverkko tuo asukkaille ja yrityksille luotettavan yhteyden ja henkilökohtaisen palvelun. Asiakkaamme arvostavat täyden palvelun mallia, jossa verkko ja palvelut tulevat samalta suomalaiselta toimijalta”, sanoo VSP:n liiketoimintajohtaja Mirko Rostedt.    

Finnet-liiton jäsenyhtiöt tarjoavat juuri tätä: luotettavan yhteyden, tutun ja kasvollisen kumppanin ja palvelun, joka on lähellä asiakasta. Kun verkko ja palvelut tulevat samalta toimijalta, asiointi on sujuvaa ja turvallista. Täyden palvelun malli vahvistaa valokuidun asemaa ratkaisuna, jossa nopeus ja toimintavarmuus yhdistyvät paikalliseen asiakaskokemukseen. 

Tutustu VSP Valokuituun.

 Finnet-liitto teetti Tutkimustoimisto Vastakaiku Oy:n kautta valokuitualan maine- ja mielikuvatutkimuksen syksyllä 2025. Kohderyhmänä olivat täysi-ikäiset suomalaiset asunnonomistajat. Vastaajia kyselyssä oli 4043.

Edellinen
Edellinen

Paikallisilla valokuituyhtiöillä tutkitusti ylivoimainen asiakastyytyväisyys

Seuraava
Seuraava

Varmista paras kumppanivalinta – kysy oikeat kysymykset